A  munkavédelmi hatóság 2018. I. negyedévi ellenőrzési tapasztalatairól

A hatóság elkötelezett abban, hogy a munkavállalók egészségét és biztonságát, valamint hosszabb távon a munkavégző képességét és életkilátásait veszélyeztető munkakörülmények javuljanak, a munkavédelmi ellenőrzések hatékonyabbá váljanak.

2018. I. negyedévben a munkavédelmi hatósági ellenőrző munka 14 605 munkáltatóra terjedt ki. Az ellenőrzött munkáltatók 71,5%-ánál tapasztaltak munkavédelmi szabálytalanságot, ez az arány 5,4%-kal alacsonyabb a 2017. I. negyedév (76,9%) tapasztaltakhoz képest.

SZANKCIONÁLÁS

2018. I. negyedévben a szankcionálás során 66 esetben munkavédelmi, 10 esetben közigazgatási bírságot , 15 esetben pedig eljárási bírságot alkalmaztak az állami tisztviselők (munkavédelmi bírság 22 773 000 Ft, közigazgatási bírság 585 000 Ft és eljárási bírság 1 260 000 Ft összegben). A 15 leggyakoribb intézkedést figyelembe véve összességében a legtöbb intézkedés a villamosbiztonsági hiányosságokra történt (10,3%) Ezután a nem megfelelő munkaeszközök (9,5%) miatt született intézkedések következnek.

2018. I. NEGYEDÉVBEN A SÚLYOSABB JOGSÉRTÉSEK KÖZÜL NÉHÁNY JELLEMZŐ PÉLDA:

  • az építőiparban a magasban végzett munkáknál a leesés elleni megfelelő kollektív műszaki védelem kialakításának hiánya, a leesés elleni védelemül szolgáló egyéni védőeszköz munkáltató általi biztosításának, vagy a munkavállaló részéről történő használatának elmulasztása.
  • a mélyépítési, közműépítési földmunkáknál sok esetben elmaradt a munkagödrök illetve a munkaárkok dúcolása. Jellemző a szakadólap megterhelése a kitermelt földdel, miközben a közúti járműforgalom közvetlenül a munkagödör mellett halad, megnövelve ezzel a föld beomlásának veszélyét. Változatlanul problémát jelentett a munkagödrök, munkaárkok elkerítésének hiánya.
  • a gépkezelői jogosultság hiányában (nem megfelelő képesítés miatt) történő munkavégzés legtöbbször az anyagmozgatással, raktározással kapcsolatban merült fel (emelőgépek, targoncák jogosulatlan használata).
  • villamos berendezések esetében a közvetlen illetve közvetett érintés elleni védelemmel kapcsolatos hiányosság volt a leggyakoribb veszélyeztetés.
  • A feldolgozóipar, gépipar, illetve a mezőgazdaság területén használt gépek, berendezések gyakran idéztek elő súlyos baleseteket a veszélyes tér lehatárolására szolgáló védőburkolatok, biztonsági berendezések hiánya, illetve azok használatának kiiktatása, elmulasztása miatt.
  • A munkaegészségügyi súlyos veszélyeztetések között vezető helyet foglalt el az előzetes-, illetve az időszakos munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatok elmulasztása; a veszélyes anyagokkal/keverékkel történő munkavégzés megfelelő védelmet nyújtó egyéni védőeszköz biztosításának hiánya.

TANÁCSADÁS

A Megyei és Fővárosi Kormányhivatalok munkavédelmi ellenőrzést végző állami tisztviselői részéről 2018. I. negyedévben összesen 1 498 esetben történt információnyújtás, ennek során 2 029 problémára kaptak választ az érdeklődők.  

Az ingyenes munkavédelmi tanácsadás elérhető munkáltatók, munkavédelmi képviselők, érdekképviseleti szervek, munkavállalók számára, célja elsődlegesen a mikro, kis-és középvállalkozások, illetve az induló vállalkozások segítése a munkahelyi balesetek és egészségkárosodások megelőzése érdekében.

ÁLTALÁNOS TAPASZTALATOK

Általánosságban elmondható, hogy a munkáltatók az ellenőrzések során együttműködőek, akárcsak a munkavállalók. A nagyobb munkáltatók általában készségesen, segítőkészen álltak a munkavédelmi ellenőrzésekhez, tudva, hogy közös érdekünk az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósítása. A kisebb, általában szabálytalanul foglalkoztató, a munkavédelmi követelményeket nem ismerő, és be nem tartó munkáltatók esetenként igyekeztek megakadályozni az ellenőrzés lefolytatását.

Munkavédelemmel kapcsolatos kérdéseivel keresse bizalommal a Zala Megyei Kormányhivatal Zalaegerszegi Járási Hivatal Foglalkoztatási, Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály; Munkaügyi és Munkavédelmi Osztály munkatársait az alábbi elérhetőségeken:

8900 Zalaegerszeg, Mártírok útja 42-44.
Postacím: 8901 Zalaegerszeg, Pf. 266.
tel: 06-92-549-374
fax: 06-92-549-276
E-mail: munkavedelem@zala.gov.hu