1. Általános feltételek

Keretösszeg: 30 milliárd Ft
Kölcsön típusa: Éven túli lejáratú kamat
Kölcsön összege: min. 1 millió Ft - max. 1000 millió Ft
Kölcsön kamata: 0 %/év
Saját forrás: Legalább a Projekt elszámolható összköltségének 10%-a
Hitelkérelem benyújtása: A hitelkérelem csak az MFB Zrt.-vel szerződéses kapcsolatban álló, megfelelő jogosítvánnyal rendelkező Közvetítőhöz nyújtható be. A Közvetítők listáját az MFB Zrt. a www.mfb.hu és a www.mfbpont.hu honlapokon teszi közzé.  

A hitelprogram keretében 2017. február 28-tól lehet hitelkérelmet benyújtani.  A hitelprogram keretében utoljára 2018. június 30-án lehet hitelkérelmet benyújtani.

2. Kölcsönfelvevők köre 

A hitelprogram keretében Kölcsönre jogosult a devizabelföldinek minősülő, Magyarország területén székhellyel, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel rendelkező, gazdaságilag potenciálisan életképes, azonban finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében hozzájutó, a Szerződés 107. és 108. cikke alkalmazásában bizonyos támogatási kategóriáknak a belső piaccal összeegyeztethetővé nyilvánításáról szóló, 2014. június 17-i 651/2014/EU bizottsági rendelet I. melléklete alapján Mikro-, Kis- vagy Középvállalkozásnak minősülő Gazdasági Társaság, Egyéni Vállalkozó, Egyéni Cég és Szövetkezet. A Kölcsönt ennek megfelelően olyan vállalkozás igényelheti, amely – az adott esetben külföldön lévő – Partner- és Kapcsolt Vállalkozásaival összevont (konszolidált) éves beszámolója, ennek hiányában a Hiteligénylő, valamint a Hiteligénylő – adott esetben külföldön lévő – Partner- és Kapcsolt Vállalkozásainak beszámolói és nyilvántartásai alapján a 651/2014/EU bizottsági rendelet I. melléklete alapján Mikro-, Kis- vagy Középvállalkozásnak minősül.  

Nem kizárt annak lehetősége, hogy olyan, az illetékes bíróság vagy hatóság által már bejegyzett vagy nyilvántartásba vett vállalkozás is Kölcsönben részesüljön, amely az adott gazdasági éven belül kezdte meg működését.  
 
A hitelprogramban Konzorciumok nem igényelhetnek Kölcsönt.  

3. A Kölcsön felhasználása

3.a A projektek megvalósítási helye 
 
A Projekt megvalósítási helye a Végső Kedvezményezett Magyarországon, a Közép- Magyarország régión kívül bejegyzett székhelye, telephelye vagy fióktelepe. Minden esetben a projektmegvalósítás helyszíne számít és nem a Kölcsönt igénylő szervezet székhelye, ezért a Közép-Magyarország régióban székhellyel rendelkező szervezet Projektje is támogatható, amennyiben a Projekt maga a Kölcsönt igénylő KözépMagyarország régión kívüli telephelyén vagy fióktelepén valósul meg.  
 
A megvalósulási helynek a hitelkérelem benyújtásakor már bejegyzésre kell kerülnie a cégkivonatba, valamint a későbbiekben igazolni kell azt is, hogy ott valóban gazdasági tevékenység folyik. Ez alól kivétel az, amikor a Projekt székhely, telephely vagy fióktelep vásárlását is tartalmazza, ez esetben a bejegyzés folyósítási feltétel.  
 
3.b Támogatható tevékenységek 
 
A 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet 5. mellékletét képező, a „Nemzeti szabályozás az elszámolható költségekről – 2014- 2020 programozási időszak” c. útmutató megfelelő pontjai alapján a következők:  
 
A) Előkészítési tevékenységek (önállóan nem, csak valamely beruházási tevékenységgel együtt támogathatóak):  - a 3.2.1. pont szerinti projekt-előkészítési tevékenységek: előzetes tanulmányok, engedélyezési dokumentumok elkészítése, azaz  i. műszaki, kiviteli és tendertervek elkészítése, ezek hatósági engedélyeztetése,  ii. statikai szakvélemény elkészítése,  iii. – amennyiben jogszabály szerint kötelező – környezeti hatástanulmány elkészítése.  
 
A hitelkérelem benyújtását megelőzően az előkészítési tevékenységekkel kapcsolatban felmerült költségekre kizárólag csekély összegű támogatás nyújtható!  
 
B) Beruházási tevékenységek:  - a 3.3.6. pont szerinti ingatlanvásárlás;  - a 3.3.9. pont alapján műtárgy, valamint a Projekt szempontjából feltétlenül szükséges épület építési, kivitelezési költségei;  - a 3.3.10.1. pont alapján új tárgyi eszköz beszerzése;  - a 3.3.10.3. pontnak megfelelő, immateriális javakra irányuló beruházás (önállóan nem, csak valamely másik beruházási tevékenységgel együtt támogatható).  
 
C) Megvalósításhoz kapcsolódó költségek (önállóan nem, csak valamely beruházási tevékenységgel együtt támogathatóak):  - a 3.3.8. pont szerinti terület-előkészítési költségek;  - szakmai megvalósításhoz kapcsolódó szolgáltatások költségei:  i. műszaki ellenőri szolgáltatás (3.4.3.2. pont),  ii. egyéb mérnöki szolgáltatás (3.4.3.3. pont),  iii. hatósági szolgáltatások (hatósági igazgatási, szolgáltatási díjak, illetékek; 3.4.4.3. pont).

4. Saját forrás

A Hiteligénylőnek legalább a Projekt elszámolható összköltségének 10%-át kitevő igazolt Saját Forrással kell rendelkeznie. A Projekt keretében bevont Ingatlan elszámolható költsége a Saját Forrás összegébe beszámítható.  

5. Futamidő alakulása

Futamidő  

a.) Új gép vagy új berendezés beszerzése esetén az eszköz Tao tv. szerinti amortizációjának végéig;  

b.) ingatlanberuházás esetén a szerződéskötéstől számított maximum 15 év;  

c.) immateriális javak beszerzése esetén maximum 5 év.  
 
A fenti pontok kombinációja esetén a maximális futamidőt a leghosszabb maximális futamidővel rendelkező hitelcélhoz tartozó futamidő alkalmazásával szükséges meghatározni.  A feltüntetett futamidők a lehetséges Türelmi és Rendelkezésre Tartási Időt is tartalmazzák.   

Rendelkezésre tartási idő A Kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 24 hónap, ami indokolt esetben 6 hónappal meghosszabbítható (a hosszabbítás a Türelmi Idő csökkentésének a terhére történhet).  Türelmi idő A rendelkezésre tartás végétől számított legfeljebb 24 hónap, végső lejárata legfeljebb a szerződéskötéstől számított 30 hónap utolsó napjára eshet.  Projekt megvalósulásának határideje A Projekt megvalósítását (fizikailag és pénzügyileg befejezett) a szerződéskötést követő 24 hónapon belül be kell fejezni, amely határidő indokolt esetben 6 hónappal meghosszabbítható.  

6. Indikátorok

A Végső Kedvezményezetteknek az alábbi, a Projekt szempontjából releváns Indikátorokkal kapcsolatban projektszinten elérendő célértékeket kell meghatározniuk, valamint azokról a Közvetítő részére adatot szolgáltatniuk: 
 
A) a megújuló energia-termelés további kapacitása  
 
B) a megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség

7. A dokumentáció elérhető az alábbi linken:

https://www.palyazat.gov.hu/ginop-841-b-16-kkv-energia-hitel-1