Business coaching szakmai nap a BGE Gazdálkodási Karán

Első alkalommal rendeztek Business Coaching szakmai napot 2017. április 11-én Üzletre való megoldások – avagy elakadásnak coaching a vége címmel a Zalaegerszegi Egyetemi Napok keretein belül, a BGE Gazdálkodási Karán.

A rendezvényt Zsupanekné Dr. Palányi Ildikó, a BGE oktatási dékánhelyettese, Nagy András, Zalaegerszeg Felsőoktatásáért Közalapítvány kuratóriumának elnöke, Böjte Sándor Zsolt, a FIVOSZ Zala Megyei Elnöke, valamint Nagy András, a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója nyitotta meg. Köszöntőjükben többek között kitértek a szak elindításának körülményeire és a business coaching folyamatok szerepére és szükségességére. A rendezvény következő szakaszában előadások következtek. Az első prezentációt a szakirányú továbbképzés elindítását megalapozó Csapai Gyopár, főiskolai tanársegéd tartotta Mi van a coaching mögött? Hol kezdődik és hol van vége? címmel. Előadásában kitért arra, hogy a coaching viszonylag új, de egyre elterjedtebb módja a tanácsadói - és személyzetfejlesztői munkának. Coaching alatt személyre, illetve csoportra vonatkoztatott tanácsadó-fejlesztői támogatást értünk. Célja különböző lehet, de jellemzően a coacholt személy személyes vagy szakmai képességeinek és magatartásának tudatosítása és - saját döntése szerint - változtatása, fejlesztése, egy konkrét, adott probléma megoldása és/vagy távolabbi célok elérése érdekében. Kifejtette azt is, milyen esetekben érdemes felkeresni egy coachot. Ilyen például egy elakadás vagy éppen egy élethelyzeti, vállalatvezetési útkereszteződés. Kiemelte, hogy a legfontosabb egy coach megkeresése során, hogy a segítségkérés önkéntes legyen és meg legyen az akarat a változásra. Maga a coaching folyamat addig tart, míg a kitűzött víziót el nem értük, amíg fejleszt és segít, később átkapcsolódhat mentorálásba, tanácsadásba, szupervízióba. Hogy miért a coaching a megfelelő módszer? Mert saját erőforrásra fókuszál, belülről épít és kívülről erősít, előhozza a rejtett képességeket – hangsúlyozta a business coach. Ezután az első évfolyam végzett hallgatói tartottak előadást. Bojtor Ildikó, Coaching, mentoring, tréning és/vagy tanácsadás címmel a területek közti hasonlóságokat és különbségeket ismertette, Gergye Eszter pedig az interim menedzsment és business coaching hatásait taglalta. A második szakaszban egy kerekasztal-beszélgetés keretein belül a coaching szemléletű vezetés témakörét járták körül, valamint két végzett business coach gyakorlatokat mutatott be a Z-generációnak, bevezetve a hallgatóságot a coaching rejtelmeibe. A kerekasztal-beszélgetés tanulsága szerint azok a vállalkozások, ahol a vezetés coaching szemlélettel irányított, sokkal több munkavállalót tudtak megtartani és a munkavállalók munkahelyi közérzete is pozitívan módosult.  A rendezvényt lezáró harmadik szakaszban újabb előadást hallhattak az érdeklődők például a coaching eszközökkel történő üzletfejlesztésről, a sport és a coaching párhuzamairól, valamint a neves, magyar származású pszichológus professzor, Csíkszentmihályi Mihály Flow elméletéről. A rendezvény befejezése után lehetőség nyílt egy próbacoachingra is a megjelenteknek.

 

 
 
A coaching egy személyre szabott "tanácsadási" módszer, amelynek a lényege, hogy nem ad tanácsot, hanem a saját erőforrásaira támaszkodva támogatja az ügyfelet a fejlődésben. Fejlesztő, nevelő, edző jellegű tevékenység, ahol az ügyfelet egy meghatározott cél elérésében segítik. Ez a kis videó az állatvilágon keresztül szemlélteti mit is takar a coaching. (angol nyelvű)
 

 

 
 
 

Business Coach képzés a BGE-n